Vítáme Vás v kouzelném světě šafránu a dalších dobrot :-) Náš eshop funguje, zboží odesíláme.

Růžové květy

Ruzove kvety poupata susena

Jako v pohádce Tisíce a jedné noci?

Stát se na chvíli princeznou nebo královnou?

Nebo dopřát tento pocit svojí partnerce nebo kamarádce, či mamince?

Růžové květy jsou odjakživa symbolem ženství.

Obvykle se používají sušené Damašské růže (Rosa damascena), které jsou nejenom krásná dekorace, ale dají se konzumovat, jsou jedlé. Co všechno mohou sušená růžová kvítka ozdobit?

 

Využití růžových květů:

» Ozdoba palačinky, zmrzliny, šlehačky, jogurtu, pudingu, muesli, cup cake atp.

» Do salátů, do marmelád

» Stačí jich pár hodit do vychlazené vody a rovnou pít

» Do čajů (přidat k černému nebo zelenému čaji)

» Zabudovat je do ledu a ozdobit tak jakýkoli alko i nealko nápoj, koktejl, míchané drinky, ice tea, šampaňské, džus.

» Posadit jako top na šlehačku na kávě nebo horké čokoládě.

» Lístečky zalít do po domácku vyrobené čokolády

» Pro romantické chvíle – uspořádat růžičky do tvaru srdce a překvapit tak svoji milovanou

» Do smyslné koupele, obklopit se růžičkami a nechat se hýčka krásnou vůní a jejich růžovou barvou.

» Pro Valentýnskou oslavu

» Jako dekorace při svatbě, zásnubách, líbánkách, oslavách výročí svatby

Tradičně se růžové květy nebo poupata používají v kosmetickém průmyslu a gastronomii – destilace růžového oleje, výroba růžové vody, nakládání korunních plátků do cukru, výroba čajových směsí, džemů, ochucovadlo marcipánu a jiných dezertů v orientálních kuchyních. 

 Éterické oleje z růžových květů se používají v aromateriapii a medicíně pro svoje uklidňující, antibakteriální, protizánětlivé a protikřečové účinky.

 Okvětní plátky růží obsahují vitamín C a téměř žádné kalorie, protože okvětní plátky tvoří především voda (až 95%).

Palačinka:

Palacinka_ruzove_kvety_jedle

Puding anebo led s květy růží do nápojů:

Puding_ozdobeny_ruzemi    Růžová voda se sušenými růžovými květy - kopie

 

Tradice sušených růžových poupat nebo květů.

Damašská růže je vyšlechtěný druh a jedna z nejstarších a nejdůležitějších kulturních růží s hojným využitím v okrasném zahradnictví, kosmetickém průmyslu a medicíně. Byla vyšlechtěna Peršany už ve starověku, v antice byla pěstována v Řecku i Římě. Do Evropy byla damašská růže dovezena křižáky ve 12.-13. století. Pro rané křesťany byly růže symbolem Panny Marie a zdobily chrámová okna a oltáře s jejím vyobrazením.

Květy damašské růže jsou spíše drobné, plné, mají velice výraznou vůni a krásně růžovou barvu. 

Růže pěstované v oblasti Kashan (Írán) - to jsou ty, které zde prodáváme - vynikají extrémně intenzivní vůní. Ta je dána tím, že oblast Kashan se nachází v blízkosti pouště, 18 hodin denně je zde sluneční svit a téměř zde neprší. Vůně růžových květů je tak velice intenzivní, což poznáte ihned po otevření sáčku. Kashan je proslulý pěstováním růží po staletí.

Peršané vyrábějí z květů růžovou vodu, tak zvaný „GOLAB“ GOL znamená květina, AB je voda. Výroba probíhá pomocí destilace, kdy dostaneme tak zvaný „hydrolát“, tedy růžovou vodu. Růžovou vodu destiloval už například i slavný Avicena. Růžovou vodu potom přidávají do pokrmů a nápojů. Nejjednodušší na přípravu je Růžová limonáda: růžová voda, cukr nebo jiné sladilo, voda, citron, ideální je pít chlazené, krásně osvěží při horkých dnech, vždyť se přece růže pěstují poblíž pouště. 

Růžová poupata pro sušení se sbírají po velice krátkou dobu, než rozkvetou, a to v květnu. V tomto období se koná i tradiční Mezinárodní festival Golab, což je taková oslava sběru květů a zároveň i příležitost ochutnat všechny možné speciality, které se z růží vyrábějí. Od růžové limonády, přes palačinky, koláče, bábovky, marmelády až po kosmetiku, kde se používá růžová vůně, růžový olej, nebo i celá poupata.

 

Zpracování růžových květů

Damašská růže, ze které se vyrábí růžová voda i olej, kvete jen od května do poloviny června. Růžové kvítky sběrači musejí otrhat hned, jak se rozvinou, dřív než je napadne hmyz a než se vzácná vůně rozplyne do okolí. Díky ideálním klimatických podmínkách je v Íránu několik oblastí vhodných pro pěstování nejkvalitnější růžové vody na světě.

 

Náš produkt: Sušené květy růží poupata

  Susene_ruze_srdce

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.