Růžové květy - tradice

Ruzove kvety poupata susena

Jako v pohádce Tisíce a jedné noci?

Stát se na chvíli princeznou nebo královnou?

Nebo dopřát tento pocit svojí partnerce nebo kamarádce, či mamince?

Růžové květy jsou odjakživa symbolem ženství.

Obvykle se používají sušené Damašské růže (Rosa damascena), které jsou nejenom krásná dekorace, ale dají se konzumovat, jsou jedlé. Co všechno mohou sušená růžová kvítka ozdobit?

 

Tradice sušených růžových poupat nebo květů.

Damašská růže je vyšlechtěný druh a jedna z nejstarších a nejdůležitějších kulturních růží s hojným využitím v okrasném zahradnictví, kosmetickém průmyslu a medicíně. Byla vyšlechtěna Peršany už ve starověku, v antice byla pěstována v Řecku i Římě. Do Evropy byla damašská růže dovezena křižáky ve 12.-13. století. Pro rané křesťany byly růže symbolem Panny Marie a zdobily chrámová okna a oltáře s jejím vyobrazením.

Květy damašské růže jsou spíše drobné, plné, mají velice výraznou vůni a krásně růžovou barvu. 

Růže pěstované v oblasti Kashan (Írán) - to jsou ty, které zde prodáváme - vynikají extrémně intenzivní vůní. Ta je dána tím, že oblast Kashan se nachází v blízkosti pouště, 18 hodin denně je zde sluneční svit a téměř zde neprší. Vůně růžových květů je tak velice intenzivní, což poznáte ihned po otevření sáčku. Kashan je proslulý pěstováním růží po staletí.

Peršané vyrábějí z květů růžovou vodu, tak zvaný „GOLAB“ GOL znamená květina, AB je voda. Výroba probíhá pomocí destilace, kdy dostaneme tak zvaný „hydrolát“, tedy růžovou vodu. Růžovou vodu destiloval už například i slavný Avicena. Růžovou vodu potom přidávají do pokrmů a nápojů. Nejjednodušší na přípravu je Růžová limonáda: růžová voda, cukr nebo jiné sladilo, voda, citron, ideální je pít chlazené, krásně osvěží při horkých dnech, vždyť se přece růže pěstují poblíž pouště. 

Růžová poupata pro sušení se sbírají po velice krátkou dobu, než rozkvetou, a to v květnu. V tomto období se koná i tradiční Mezinárodní festival Golab, což je taková oslava sběru květů a zároveň i příležitost ochutnat všechny možné speciality, které se z růží vyrábějí. Od růžové limonády, přes palačinky, koláče, bábovky, marmelády až po kosmetiku, kde se používá růžová vůně, růžový olej, nebo i celá poupata.

Kvety ruzi susene na caj a dekorace

Zpracování růžových květů

Damašská růže, ze které se vyrábí růžová voda i olej, kvete jen od května do poloviny června. Růžové kvítky sběrači musejí otrhat hned, jak se rozvinou, dřív než je napadne hmyz a než se vzácná vůně rozplyne do okolí. Díky ideálním klimatických podmínkách je v Íránu několik oblastí vhodných pro pěstování nejkvalitnější růžové vody na světě.

Náš produkt: Sušené květy růží poupata

  

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.